Centrum Edukacji Obywatelskiej

Chciałbym zacząć od podziękowań. Nie byłoby Cyfrowego Hit-u, gdyby nie setki ludzi.  Dziękuję zatem wszystkim darczyńcom, którzy nam zaufali i dzięki którym Cyfrowy HiT powstaje. Dziękuję autorom za to, że zgodzili się napisać teksty do podręcznika mając to bardzo mało czasu. Wszyscy pytali się tylko „na kiedy?”, a następnie dotrzymywali zaproponowanych przez wydawcę terminów. Bez problemu także godzili się na dość nietypową, jak na podręcznik formę publikacji. A udało nam się zgromadzić grono niezwykle doświadczonych  i kompetentnych autorów. Bez Was nasze najszczersze chęci nic by nie dały.

 

Oddajemy w Państwa ręce nietypowy podręcznik. Nie tylko z powodów formalnych, choć wiemy, że publikacje dotychczas nazywanie „e-podręcznikami” są inne. Naszym podstawowym założeniem i ambicją było odejście od typowego dla tradycyjnych podręczników sposób prezentowania informacji, które dzieli historię na krótkie podokresy i oddzielnie omawia historię Polski mi powszechną. Chcemy, żeby były to całościowe narracje pokazujące zjawiska procesy oraz związki pomiędzy różnymi obszarami historii. 

 

Technologie, z których korzystamy są  z powodzeniem wykorzystywane przez wiodące  instytucje zajmujące się edukacją historyczną, takie  British Musem  czy Natural History Musem. Wierzymy, że pomogą one uczniom i uczennicom zgłębiać  historię w interesujący i zrozumiały sposób.

 

Materiały zawierają wymagane przez podstawę programowe treści, jednak nie ograniczają się jedynie do nich. Nauczyciele i nauczycielki mogą je wykorzystywać elastycznie omawiając tematykę na kilku lekcjach, używając w edukacji odwróconej i asymetrycznej. Uczniowie i uczennice będą mogli z nich korzystać w samodzielnej nauce.

 

Z oczywistych powodów przygotowanie materiału obejmującego roczny kurs przez dwa miesiące było niemożliwe. Dlatego od 1 września udostępniamy cztery rozdziały, które umożliwi przeprowadzenie lekcji we wrześniu. Pozostałych osiem, które tworzymy będziemy udostępniali w kolejnych tygodniach.

 

Mamy świadomość, że tempo pracy mogło zaowocować błędami i pomyłkami. Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby ich uniknąć. Na szczęście internetowa formuła daje bardzo łatwą możliwość korygowania treści. Dlatego prosimy o uwagi do naszych materiałów, będziemy je jak najszybciej uwzględniali.

 

Nie jesteśmy jedyni, którzy podjęli się podobnego zadania. Żeby nie powielać treści i ułatwić użytkownikom korzystanie z dostępnych treści, zawiązaliśmy z partnerstwo innymi podobnymi inicjatywami. Dlatego w Cyfrowym HIT znajdziecie wiele odsyłaczy do materiałów przygotowanych przez ObywatelskiHiT.pl, Ohistorie.eu, CEO i Obywatelska Rzeczpospolita.

 

Jeszcze raz dziękuję darczyńcom i autorom. Mam nadzieję, że choć trochę pomożemy szkołom w wyjściu z trudnej sytuacji, do której, nie po raz pierwszy, doprowadziło MEiN. Mamy nadzieję, że pomożemy uczniom i uczennicom zdobyć rzetelną wiedzę historyczną i potrzebne w dorosłym życiu kompetencje.

 

Rafał Szymczak,

Wydawca CyfrowyHiT.pl

 

 

 

INICJATYWY PARTNERSKIE